Co to jest numer PESEL:
PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który jednoznacznie identyfikuje osobę fizyczną. Numer PESEL zawiera:
- datę urodzenia,
- numer porządkowy,
- oznaczenie płci
- liczbę kontrolną.
Numer PESEL umożliwi ci np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce.
Kto może wystąpić z wnioskiem/zainicjować sprawę:
Wniosek o nadanie numeru PESEL może złożyć obywatel Ukrainy, który legalnie wjechał do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa.
Wniosek o nadanie numeru PESEL składa się osobiście na piśmie utrwalonym w postaci papierowej, opatrzonym własnoręcznym czytelnym podpisem. W imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych wniosek składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Dzieci, które ukończyły 12 rok życia muszą być obecne w Urzędzie przy składaniu wniosku.
Podczas składania wniosku o nadanie numeru PESEL pobiera się od osoby, której dotyczy wniosek, odciski palców.
Odcisków palców nie pobiera się od osoby:
- która nie ukończyła 12 roku życia,
- od której chwilowo nie jest możliwe pobranie odcisków któregokolwiek z palców,
- od której pobranie odcisków palców jest fizycznie niemożliwe.
Organ gminy potwierdza tożsamość na podstawie dokumentu podróży, Karty Polaka lub innego dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego ustalenie tożsamości (nawet nieważnego), w przypadku osób, które nie ukończyły 18 roku życia również dokumentu potwierdzającego urodzenie.
W przypadku braku dokumentów potwierdzenie tożsamości następuje na podstawie oświadczenia. W takim wypadku konieczna jest obecność również osoby, która nie ukończyła 12 roku życia.
Kopię dokumentu na podstawie, którego organ dokonał ustalenia tożsamości dołącza się do wniosku o nadanie numeru PESEL. Z uwagi na konieczność nadania numerów PESEL wielu osobom w krótkim czasie, w celu przyspieszenia tej procedury, osoby mające taką możliwość, mogą przy składaniu wniosku wraz z oryginałem przedstawić kserokopię dokumentu tożsamości.
Co musisz przygotować?
- Wniosek o nadanie numeru PESEL obywatelowi Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym (formularz wniosku ponizej)
- Dokument, który potwierdzi dane, które podajesz we wniosku, w tym twoją tożsamość. Jeżeli nie masz takiego dokumentu, to podpisanie przez ciebie wniosku jest równoważne prawnie z oświadczeniem, że twoje dane są prawdziwe.
- Dane, które wpiszesz we wniosku:
- imię i nazwisko,
- data i miejsce urodzenia,
- kraj urodzenia i obywatelstwo,
- data wjazdu do Polski,
- ukraiński numer ewidencyjny ‒ jeśli masz,
- aby uzyskać profil zaufany – dane kontaktowe: adres e-mail i polski numer telefonu.
- Jeśli wypełniasz wniosek w imieniu osoby małoletniej (dziecka poniżej 18 r.ż.), podaj dane rodziców i/lub osoby sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem.
Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym w rozmiarach 35 x 45 mm (szerokość x wysokość) i – jeśli jesteś na zdjęciu w ciemnych okularach lub w nakryciu głowy – odpowiednie zaświadczenie.
Uwagi:
Obywatel Ukrainy, który legalnie wjechał do Polski w okresie od 24 lutego 2022 r. bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa i został już mu nadany numer PESEL (bez fotografii i pobierania odcisków palców) mogą zgłosić się do dowolnego organu gminy w celu przedłożenia fotografii i pobrania odcisków palców.
Opłaty:
Brak opłat
Termin i sposób załatwienia sprawy:
Obywatele Ukrainy, którzy ubiegają się o nadanie numeru PESEL w związku z konfliktem na Ukrainie mogą załatwić sprawę po wcześniejszym umówieniu wizyty w jednym z urzędow na terenie powiatu:
- Urząd Gminy i Miasta Krajenka – nr telefonu: 67-263-92-04 w. 34 lub 23
- Urząd Gminy Złotów – nr telefonu 67-263-53-05 wew. 119
Poniżej zamieszczamy forumlarze wniosków o nadanie numeru PESEL:
Pingback: PO PRZYJEŹDZIE – KROK PO KROKU – Ukraina w Złotowie